Strict Standards: Non-static method DOMDocument::load() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /www/b/o/u9065/public_html/classes/class.parser.php on line 19
Boží šramot - O nás
19. 5. 2019
Gertrúda
 
 
 
 

O nás    Členovia       Napísali o nás      Technické údaje      Kontakt

Tri speváčky, spevák, klavír, basa, bicie, dychová sekcia (trúbka, pozauna, saxofón) a najnovšie už aj gitara – to je suché konštatovanie o (na pomery slovenského gospelu možno netradičnom) zložení našej skupiny. Vznikli sme "evolučným vývojom" z chrámového zboru Boží šramot, ktorý sprevádza nedeľné mládežnícke sväté omše a iné viac-menej pravidelné akcie v novodubnickej farnosti už od začiatku 90. rokov. Približne začiatkom nového milénia sme si povedali, že by sme mohli skúsiť nahradiť hudobný doprovod dômyselného elektronického zariadenia s bielymi a čiernymi klávesmi od spoločnosti Yamaha vlastnými muzikantskými schopnosťami a prezentovať sa v takejto „živej“ podobe na festivale Verím Pane v Námestove. Zdá sa, že pokus stál za to, pretože odvtedy sme na tomto festivale pravidelnými účastníkmi. A nielen na ňom...
Ako tvoríme hudbu? Keďže nikto z nás neobjavil v sebe básnické črevo (či nenašiel v sebe dostatok zdravej drzosti niečo napísať), počiatočný problém s textami sme riešili siahnutím po žalmoch. Avšak s Božou pomocou sa nám podarilo prehovoriť k spolupráci p. Mariána Kvasničku, ktorý písal texty aj pre Trenčiansky bazár. A na jeho texty sa hudba píše sama! Teda takmer sama. „Trošku“ jej k tomu dopomáha náš frontman a klavirista Juraj Hort. Avšak výsledná podoba, t. j. aranžmán i tanečná choreografia našich dievčat, je dielom všetkých členov Božieho šramotu. Vlastne tanec nie, ten majú na svedomí iba dievčatá. A od konca prvej dekády druhého milénia sa môže naša hudba opierať už aj o texty nášho dlhoročného priateľa Petra "Vinca" Bezdedu a hudobno-textárske pokusy saxofónistu Ľuboša Vrzoňa.
A aká naša hudba vlastne je? Nuž bude najlepšie, keď si svoj názor na ňu vytvoríte sami na našich vystúpeniach. Tešíme sa na vás!
Boží šramot
„Kedysi počiatkom 90. rokov, keď konenčne bolo možné cestovať a bez obáv vyjadrovať aj svoju vieru, som strávil niekoľko týždňov v rodine metodistického reverenda v Londýne, ktorého poverili prácou v ťažkej štvrti s prevahou farebného obyvateľstva. Z áut čiernych obyvateľov rachotili všetky tie pulzujúce hudobné žánre – od reggae, cez funk, hip-hop, rap, až po sladké soulové kantilény s ebenovými hlasmi naleštených krások v kožuchoch či negližé. Raz v nedeľu som bol pozvaný na ich Božie služby a bol som príjemne šokovaný spôsobom, akým bezprostredne a radostne odovzdávali svoje srdcia a hlasy Bohu. Chvály, viachlasy, prekáračky sólistu a chóru, výkriky, vzdychy, klavír s hammondom naraz, frenetické tlieskačky, davový zápal – a do toho sa mi vybavila pietna až morózna atmosféra našich slovenských chrámov a akási zakríknutosť, ktorá nevypovedá príliš o radosti a detinskej odovzdanosti našich diel do rúk Stvoriteľa. Na jednej strane až bezbranná dôvera, na druhej strane rezervovaný strach.

Keď som sa počiatkom nového storočia vrátil do mesta svojej mladosti, do Novej Dubnice, zažil som podobný šok, teraz však s opačným pocitovým znamienkom. Vo farnosti saleziánov som prvýkrát počul trojkráľový koncert kapely Boží šramot, ktorý sa markantne odlišoval od všetkého, čo som vtedy videl a zažil na slovenskej gospelovej scéne (v ktorej dominovali skôr folkové alebo soft-rockové formácie, prípadne snahy o akýsi alternatívy kresťanský pop). Až neskôr som sa dozvedel, že toto hudobné teleso sa sformovalo z niekdajšieho zboru pri cirkevnej škole Sv. Jána Bosca, ktorý viedla múzicky oduševnená Olinka Račková. Štafetu však neskôr prevzal frontman, výborný spevák, recitátor, skladateľ, klávesový mág a kombinatorik Juraj Hort, ktorému môžete kadečo vyčítať, len nie nedostatok energie, hudobnej robustnosti, tvorivej invencie, najmä však radosti, ktorá sa nesilí, nie je pózou, ale čerpá z hĺbky jeho povahy a zo šramotiaceho daru Božej priazne.

Živé koncerty s nadšeným publikom, výborná atmosféra, muzikálnosť, skvelé spevy, pohyb, sólové kreácie dychárov i celku slúžiace exhibície kláves, to sú niektoré z dôležitých devíz novodubnického Božieho šramotu, ktorý sa podieľa aj na iných projektoch (pašiové muzikály, jasličkové slávnosti, vystúpenia so spirituálovým zborom našich rodičov a farníkov). Keby som bol žurnalistom, asi by som napísal, že vďaka Božiemu šramotu je novodubnická farnosť akýmsi Las Vegas slovenského „iného“ gospelu – pravda, bez hriechov a hazardu onoho mesta zábavy. Najmä však: pre mňa sú „šramoťáci“ dôkazom, že Božie kráľovstvo je možné hľadať aj bez zakríknutosti a duchovnej depresie, či sa nám podarí natlačiť do večného kráľovstva. Nech Božia milosť a jej Duch sprevádza a oduševňuje toto nevšedné hudobné a duchovné dielo!"

Marián Kvasnička
Novinky na stránke
11. 3. 2014
Pridané video ukážky z Trojkráľového koncertu 2014
Pozri...

8. 1. 2012
Pridaná ukážka z Trojkráľového koncertu 2012 - pieseň Posledná
Pozri...

11. 8. 2011
Zmenený spôsob prezerania fotiek
Pozri...

18. 4. 2011
Pridané zvukové ukážky z Trojkráľového koncertu 2011
Pozri...

3. 7. 2010
Pridaná verzia stránky pre zbor The Gospel Family
Pozri...

21. 6. 2010
Pridaný záznam relácie Poltón magazín, v ktorom sme boli ako hosť
Pozri...

2. 6. 2010
Pridaný záznam z Poltónu, v ktorom bol nasadený náš klip ako novinka
Pozri...

15. 1. 2010
Pridané zvukové ukážky z Trojkráľového koncertu 2010.
Pozri...

11. 1. 2010
Pridané odkazy na videá na youtube z Trojkráľového koncertu 2010.
Pozri...

1. 12. 2009
Pridané fotky - Trojkráľový koncert 2009 - nedeľa
Pozri...

Boží šramot

8. 6. 2009
Pridané odkazy na piesne spriaznenej gospelovej kapely Trenčiansky Bazár.
Pozri...

19. 5. 2009
Pridaný prehrávač, v ktorom si môžete vypočuť ukážky z albumu ako zoznam piesní. Po kliknutí na "Vypočuť ukážky" vľavo hore sa otvorí prehrávač v novom okne.
Pozri...

11. 4. 2009
Pridané ukážky piesní z Pašiových hier
Pozri...

2. 4. 2009
Pridané "Napísali o nás"
Pozri...

Aktuality

Vypočuť ukážkyTak zoznámme sa...
Objednávky na cd@bozisramot.sk


Druhé CD
8. 12. 2014

"Už čoskoro sa môžete tešiť na naše nové CD"
 

Nová "šramoťáčka"
20. 3. 2013

"Ahojte! Volám sa Stellinka Hortová a narodila som sa mamičke Baške a ockovi Jurajovi."
 

... a lásky by som nemal, ničím by som nebol...
27. 9. 2011

Juraj a Baška, 1.10.2011 o 13:00, kostol sv. Jakuba v Dubnici nad Váhom
 

Dúšok na 5. mieste v Poltón-hitparáde
23. 10. 2010

Náš klip na pieseň Dúšok sa umiestnil na 2. mieste v Poltón-hitparáde.
 

Spustené hlasovanie 1. kola hitparády Poltón pre rok 2010/2011
4. 10. 2010

Môžete zahlasovať aj za náš klip k piesni Dúšok.
 

Spustené hlasovanie 1. kola hitparády Poltón pre rok 2010/2011
4. 10. 2010

Môžete zahlasovať aj za náš klip k piesni Dúšok.
 

Dúšok na 2. mieste v Poltón-hitparáde
3. 10. 2010

Náš klip na pieseň Dúšok sa umiestnil na 2. mieste v Poltón-hitparáde.
 

Martin je ženatý
18. 9. 2010

A zas máme o jedného ženatého v kapele viac, naša dychová sekcia je kompletne zadaná... :) Gratulujeme a prajeme veľa šťastia!
 

Pieseň na 8. mieste v 37. kole Gospelparády
16. 9. 2010

Premiéra 38. kola vo štvrtok 23. 9. 2010 16:00, hlasovať možno do 21. 9. 2010...
 
Online: